Raport z badania wykorzystania solanki i borowin z Laguna Rosa

Uniwersytet Complutense w Madrycie (UCM) przekazuje Radzie Miasta raport końcowy z badań techniczno-naukowych dotyczących terapeutycznych zastosowań solanki i borowin z różowej laguny Torrevieja

Z raportu wynika, że ​​biorąc pod uwagę warunki, jakie panują w otoczeniu Różowej Laguny, należy rozważyć możliwość stworzenia ośrodka talasoterapii, który korzystałby z wód morza i samej laguny.

Grupa Badawcza UCM „911757 HYDROLOGIA MEDYCZNA” kierowana przez dr Francisco de Paula Maraver Eyzaguirre, Dyrektora Szkoły Zawodowej Hydrologii Medycznej i Hydroterapii, Wydziału Medycznego Uniwersytetu Complutense, przedstawia raport końcowy z badania techniczno-naukowego dotyczącego Terapeutyki wykorzystanie solanki i borowin z Laguna Rosa de Torrevieja.

Praca jest częścią projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) Wspólnoty Walenckiej 2014-2020.

Laguna Rosa była wykorzystywana do wydobycia soli, a od niedawna do turystycznego wykorzystania najbliższego otoczenia. Do tej pory nie zbadano jednak zastosowań takich jak zastosowania hydroterapeutyczne, kosmetyczne i biotechnologiczne.

Wnioski z badania UCM, dotyczące solanki z Laguna Rosa opierają się na podobieństwie do innych wód nadsolnych, w wyniku czego solanka z La Laguna Rosa de Torrevieja posiada właściwości kosmetyczne i dermatologiczne, które można wykorzystać, a także czynnik talasohydracyjny w Centrum Talasoterapii lub jako surowiec do produkcji kosmetyków i preparatów dermatologicznych, które posiadałyby:

1. Działanie regulujące stan skóry
2. Działanie oczyszczające i dezynfekujące
3. Działanie złuszczające i odnawiające skórę
4. Działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe
5. Działanie regulujące zawartość łoju
6. Działa kojąco na skórę
7. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu

A w odniesieniu do potocznie zwanego osadu, raport ustala:

„Ewentualny śluz borowinowy lub solankowy mógłby mieć doskonałe właściwości kosmetyczne i dermatologiczne, które zasługiwałyby na osobne opracowanie na temat jego zastosowania.

Z punktu widzenia termoterapii ze względu na podobieństwo do wspomnianych już w Carhue (Argentyna), Morzu Martwym (Izrael), Salinie de Se? Ovlje (Słowenia) i Lo Pagan (Hiszpania) mogłyby mieć zastosowanie terapeutyczne w leczeniu chorób narządu ruchu oraz w dermatologii.

Jeśli decyduje się na pozyskanie borowin z Laguna Rosa de Torrevieja, mając na uwadze konieczność zachowania i ochrony środowiska oraz unikania na nim wrażliwych działań, należy rozważyć możliwość przygotowania borowin doraźnych z wykorzystaniem wód Laguny jako fazy ciekłej i wybierając odpowiednią do tego fazę stałą.

Biorąc pod uwagę wszystkie szczególne warunki, jakie panują w otoczeniu Różowej Laguny, należy rozważyć możliwość stworzenia centrum Thalassoterapii, które korzystałoby z wód morza i samej laguny ”.

Ostatnio zmieniany wtorek, 07/12/2021

Go to top - Do góry
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework