Uwaga - Podatki od nieuchomości

Podatki

Przypominam wszystkim o podatkach, niestety nie wszyscy zostali o nich powiadomieni podczas zakupu nieruchomości.
PODATEK MIEJSKI OD NIERUCHOMOŚCI
IBI (Imbuesto Sobre Bienes Inmuebles)

DODATKOWE NALICZANIE PODATKU PO ZAKUPIE NIERUCHOMOŚCI
ITP (Impuesto de transmisiones Patrimoniales)

oraz ten o których praktycznie żadne biuro nieruchomości nie informuje.

PODATEK DO PRZYPISANYCH DOCHODÓW NA PODSTAWIE WŁASNOŚCI NIERUCHOMOŚCI
IRNR (Impuesto sobre la Renta de no Residentes sin establecimiento permanente)

To “ukryty podatek”— roczny podatek państwowy od przypisanego dochodu z faktu posiadania nieruchomości, tak zwany “Podatek dochodowy dla nierezydentów” IRNR (Impuesto sobre la Renta de no Residentes sin establecimiento permanente). Większość nierezydentów nie płaci tego podatku, a to pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Istotą tego podatku jest fakt, że obcokrajowcowi, nierezydentowi Hiszpanii, uznaje się dochód z posiadania nieruchomości w Hiszpanii nawet jeśli nieruchomość nie jest wynajmowana a właściciel nie otrzymuje żadnych rzeczywistych dochodów z jej posiadania, ale może potencjalnie ją wynająć. Podatek wynosi od 0,264% do 0,48% wartości katastralnej, w zależności od roku jej oszacowania.

Osobliwością podatku dochodowego dla osób niebędących rezydentami jest to, że nikt w procesie zakupu nieruchomości o nim nie wspomina ani nie wskazuje na obowiązek zapłaty. Urząd podatkowy lub jego jednostki organizacyjne nie wysyłają formularza do zapłaty i nie powiadamiają właściciela o konieczności zapłaty wymaganej kwoty w określonym czasie. Nierezydenci są zobowiązani do dbania o wypełnienie zeznania podatkowego i złożenie go do organu podatkowego. Formularz tego podatku należy wypełnić samodzielnie na stronie internetowej administracji podatkowej, a następnie wydrukować i zapłacić w banku. Problem polega na tym, że bez doskonałej znajomości języka i kwestii podatkowych jest to prawie niemożliwe.

Należy pamiętać, że zgodnie z ustawą “O podatku dochodowym dla nierezydentów” (Królewski dekret legislacyjny 5/2004), nierezydent jest zobowiązany do wskazania danych swojego przedstawiciela podatkowego. Ta osoba (lub organizacja) jest wpisana do bazy danych administracji podatkowej. Wszelka ważna korespondencja zostanie wysłana na podany adres reprezentatywny. W związku z tym żaden ważny dokument nie zostanie utracony lub nie wygaśnie jego termin ważności. Braku przedstawiciela podatkowego według prawa skutkuje grzywną w wysokości od 2 000 do 6 000 EUR.

Nie jesteś pewien , skontaktuj się z biurem nieruchomości lub agencją która rozlicza podatki.

 

Go to top - Do góry
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework