Gwardia Cywilna rozbija litewską organizację handlarzy marihuaną z siedzibą w Torrevieja

Gwardia Cywilna rozbiła czołową organizację przestępczą zajmującą się produkcją marihuany w Hiszpanii pod nazwą Operacja Derlius, co doprowadziło do aresztowania 16 osób, z których 3 trafiły do ​​tymczasowego więzienia bez kaucji.

W grudniu 2020 r. w mieście San Juan de Alicante wykryto obecność kilku Litwinów, którzy żyli na wysokim poziomie, poruszali się w luksusowych pojazdach i nie byli świadomi żadnej pracy w kraju.

Postępowano zgodnie z linią śledztwa, przy współpracy policji litewskiej, francuskiej i angielskiej, i stwierdzono, że wielu członków organizacji przestępczej posiadało rejestry przestępstw podobne do tych, na których prowadzono śledztwo.

Liderami organizacji było małżeństwo 44 i 41 lat narodowości litewskiej, założone w Torrevieja od 2018 roku. Głównym celem wodzów było dostarczanie leków do ich późniejszej wysyłki do Wielkiej Brytanii, licząc na mężczyznę, również Litwina, specjalizującego się w ochronie i którego główną misją było koordynowanie środków bezpieczeństwa upraw i kryjówek, z wykorzystanie kamer do monitoringu wideo i czujników ruchu.

W miejscowości Torrevieja uprawiano marihuanę specjalistycznymi maszynami przemysłowymi, których używali w pierwszej fazie do usuwania pąków, w drugiej miażdżyli, po trzecie, chowając się w puszkach, które w końcu w fazie przetwarzania zostały one zgrzane za pomocą kolejnego opakowania próżniowego.
Później ciężarówkami lub furgonetkami przewozili puszki do Wielkiej Brytanii.

Organizacja miała dwie osoby w mieście San Juan, którzy byli odpowiedzialni za utrzymanie upraw i wykorzystanie części substancji do dystrybucji przez kluby konopne w prowincji, a także do ich sprzedaży detalicznej.

22 września 2021 r. przeprowadzono rewizję w pięciu domach w miejscowościach Torrevieja i San Juan, a także w klubie konopnym znajdującym się w tym ostatnim mieście.
W tej pierwszej fazie konieczny był udział 80 agentów.

Dochodzenie zakończyło się całkowitym aresztowaniem szesnastu osób, przeprowadzeniem sześciu rewizji, interwencją 2 upraw w pomieszczeniach z około 400 roślinami konopi, 12 kilogramami pąków marihuany i 600 gramami haszyszu, co daje łącznie 277 kilogramów haszyszu i 10 kilogramów kokainy skonfiskowanych na granicy z Francją w marcu.

Agenci poprosili również sąd o zablokowanie sześciu kont bankowych, zajęcie domu o wartości 80 000 euro, osiem luksusowych pojazdów mechanicznych, a także zamknięcie klubu konopnego w San Juan, wszystko z powodu powiązania z przestępstwami, które zostały popełnione.

Organizacja nie wahała się użyć przemocy, by wykorzystać swoich rodaków, którzy pełnili funkcję uprawiaczy w domach, w których wcześniej dokonywali nielegalnych podłączeń do sieci wodociągowej i elektrycznej.

Dzięki tej operacji agenci Obszaru Śledczego San Juan zadali kolejny cios gangowi przestępczemu pochodzenia litewskiego, specjalizującemu się w tego typu przestępstwach we wschodniej części Alicante.

 

Ostatnio zmieniany piątek, 25/08/2023

Go to top - Do góry
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework